Viestimiespäivät 2025 Lahti

Viestimiespäivät 2025 on kaksipäiväinen valtakunnallinen viikonlopputapahtuma Lahdessa 16.-17.8.2025. Kyseessä on viestiaselajin toimijoiden vuosittainen kesätapaaminen. Ohjelmassa on mm. Lasse Vihosen ainutlaatuinen esitelmä, jonka aiheena on ”Yleisradio ja viestiaselaji sodan ja rauhan aikoina”, sekä osallistuminen Hämeen maanpuolustuspäiville Hennalassa.

Viestimiespäivät järjestetään tänä vuonna Päijät-Hämeen viestikillan toimesta Lahdessa 16.-17.8.2025. Lauantaina 16.8. toiminta keskittyy Lahden Kauppahotellin lisäksi Radio- ja TV-museo Mastolaan ja sen ympäristöön Lahden Radiomäellä.

Sunnuntaina 17.8. kokoonnutaan Hennalan entiselle kasarmialueelle, jossa vietetään päivää Lahden sotilasmuseoalueella muun muassa Hämeen maanpuolustuspäivä – Hennala herää -tapahtumassa.

Viestimiespäivät aloitetaan lauantaina 16.8. ilmoittautumisella Lahden Kauppahotellissa osoitteessa Hämeenkatu 4 Lahti kello 9:30 alkaen.

Viestikiltojen liiton puheenjohtaja, everstiluutnantti Tero Palokangas avaa Viestimiespäivät klo 10:00. Tämän jälkeen päivän kunniavieras, Puolustusvoimien Pääesikunnan johtamisjärjestelmäpäällikkö, kenraalimajuri Jarmo Vähätiitto pitää johtamisjärjestelmätoimialan ajankohtaiskatsauksen.

Lounaan jälkeen siirrytään Lahden Radiomäelle seuraamaan Lasse Vihosen esitelmää ”Yleisradio ja viestiaselaji sodan ja rauhan aikoina” sekä tutustutaan Radio- ja TV-museo Mastolaan. Loppupäivä vietetään majoittumisen, päivällisen, saunan, leikkimielisen viestikiltakisailun sekä rennon illanvieton ja verkostoitumisen merkeissä.

Sunnuntaina aamiaisen ja huoneiden luovutuksen jälkeen siirrytään kello 10:00 yhteiskuljetuksella Hennalan vanhalle kasarmialueelle, jossa tutustutaan Lahden maanpuolustustapahtuman laadukkaaseen tarjontaan.

Tämän jälkeen tutustutaan opastetulla kierroksella Sotilaslääketieteen museoon.ja lopuksi ruokaillaan Lahden upealla Upseerikerholla.

Viestimiespäivät päättyvät sunnuntaina 17.8. kello 17:00 mennessä, Hennalasta järjestetään yhteiskuljetus takaisin Lahden keskustaan.

Lisätiedot:

Esko Sutela

045 357 1150

esko.sutela@gmail.com

Viestimiespäivien ohjelma 16.- 17.8.2025

Lauantai 16.8.2025

09:30 alkaen Ilmoittautumiset ja aamukahvit, Lahden Kauppahotelli, Hämeenkatu 4

10:00 – 10:30 Viestimiespäivien avaus, VKL ry:n puheenjohtaja Tero Palokangas

10:30 – 11:15 Toimialan ajankohtaiskatsaus, kenraalimajuri Jarmo Vähätiitto

11:15 – 11:30 Siirtyminen ruokailupaikkaan (kävelymatkaa noin 150 m)

11:30 – 12:30 Lounasruokailu, Ravintola Kivi, Sibeliuksenkatu 6 B Lahti

12:30 – 13:00 Tauko ja siirtyminen Radiomäelle

13:00 – 16:00 Ohjelmaa Lahden Radiomäellä, Radio- ja TV-museo Mastola

– esitelmä klo 13:00 alkaen, Lasse Vihonen: ”Yleisradio ja viestiaselaji sodan ja rauhan aikoina”

– tutustuminen Radio- ja TV-museoon, iltapäiväkahvit tutustumisen lomassa

– viestikiltakilpailuja Radiomäen ympäristössä

16:00 – 17:00 Siirtyminen ja majoittuminen, Lahden Kauppahotelli, Hämeenkatu 4

17:00 – 19:00 Päivällinen, Ravintola Kivi, Sibeliuksenkatu 6 B Lahti

– esitys päivällisen kuluessa: ”Kyläradio varaviestijärjestelmänä”

– päivällisen jälkeen siirtyminen hotellille (kävelymatkaa noin 150 m)

19:00 – Iltaohjelmaa hotellilla, viestikiltakilpailuja

19:00 – 21:00 Saunomismahdollisuus

Sunnuntai 17.8.2025

08:00 – 10:00 Aamiainen hotellivieraille, Lahden Kauppahotelli, Hämeenkatu 4

10:00 alkaen siirtyminen tapahtuma-alueelle, linja-autokuljetus sotilasmuseoalueelle

10:00 – 15:00 Hämeen maanpuolustuspäivä, Sotilasmuseoalue, Helsingintie 199 Lahti

– Hennala herää -maanpuolustustapahtuma

13:30 – 15:00 Sotilaslääketieteen museo, museomestari evl evp Seppo Toivonen opastaa

15:00 – 17:00 Ruokailu ja päätöstilaisuus Upseerikerholla, Upseerikerhonkatu 3

17:00 alkaen siirtokuljetus Keski-Lahteen, Kauppahotellin kautta Matkakeskukselle

Viestimiespäivien osallistumismaksut

Osallistuminen majoituksella:

– 1 hh: 100,00 € / henkilö

– 2 hh: 80,00 € / henkilö (koko huone 160,00 €)

– 3 hh: 70,00 € / henkilö (koko huone 210,00 €)

Hotellimajoitusvaihtoehto on kohdennettu ensisijaisesti pitkämatkalaisille eli osallistuakseen tarjottuun hotellimajoitukseen pitää osallistujan tulla kauempaa kuin Lahden seudulta. Majoittumisen hintaan sisältyy vuodepaikan lisäksi kaikki ohjelmassa mainitut palvelut ja tapahtumat, kuten ruokailut, kahvit ja yhteiskuljetukset, mutta ei alkoholipitoisia juomia.

Osallistuminen ilman majoitusta:

– la ja su:   60,00 € / henkilö

– lauantai:  40,00 € / henkilö

– sunnuntai: 30,00 € / henkilö

Hintaan sisältyy kaikki ohjelmassa mainitut palvelut ja tapahtumat, kuten ruokailut, kahvit ja yhteiskuljetukset, mutta ei alkoholipitoisia juomia.

HUOM: Viestimiespäivien majoitustarjousta käyttävien osallistujien on maksettava osallistumismaksunsa 11.7.2025 mennessä

Päijät-Hämeen viestikillan tilille numero:

FI78 5612 1120 5505 68

Tässä vielä linkki suoraan Viestimiespäivien ilmoittautumislomakkeeseen:

https://liikuttajat.fi/ctf/vkl-tapahtumat/vmpv-lahti

Muistakaa ilmoittautumislomakkeen lisätiedoissa mainita, jos teillä on jokin huomioon otettava erikoisruokavalio tai vastaava. Ilmoittakaa myös, mitä kiltaa tai yhteisöä edustatte ja jos teillä on toivomuksia mahdollisesta huonekaverista varattavissa oleviin 2- tai 3-hengen huoneisiin.

Tervetuloa mukaan johtamisjärjestelmä-, viesti-, ICT- ja kyberalan iloiseen kesätapahtumaan, elokuussa nähdään !

Viestikiltojen Liitto ja Päijät-Hämeen viestikilta

Lisätiedot:

Esko Sutela

045 357 1150

esko.sutela@gmail.com