Sydämellä ja kipinällä – GUK keskustelun ytimessä

GUK eli Galleria Uusi Kipinä järjestää syksyllä kolme senioritapaamiskertaa, missä keskustellaan esillä olevista näyttelyistä sekä toteutetaan jokin oma idea. Tapaamisten vetäjänä on Leena Hannula. Tilaisuus on maksuton ja tilaan on esteetön sisäänkäynti. Tervetuloa mukaan!

Kokoontumiset:

pe 10.10. klo 11-13

Tutustumme Muoti + Tunne vol. 2 -näyttelyyn, minkä jälkeen siirrymme Sari Niemisen valokuvien äärelle. Kokoonnumme lopuksi yhteen toteuttamaan omia unelmia.

pe 7.11. klo 11-13

VALO. Miten valoa voidaan käsitellä taiteessa. Tutustumme ajankohtaiseen näyttelyyn ja ideoimme sen jälkeen oman valoteoksen.

pe 12.12. klo 11-13

Katsomme taidetta VTS (Visual Thinking Strategies)- menetelmällä. Teemme Pop out -joulukortit. Kierrätämme taidekortteja ja muokkaamme niistä kolmiulotteisia ponnahduskortteja.

Tervetuloa taiteen äärelle!