Käytännön kuutarhuri -kurssisarja

Ahtialan asemalla teemme käytännössä erilaisia luonnonmukaisen puutarhan tehtäviä rennossa porukassa.

KÄYTÄNNÖN KUUTARHURI 7 osaa. 

40 EUR/kerta

180 /6 kertaa, (voimassa 2 kk)

Tauolla kahvia tai teetä.

Käytännön Kuutarhuri osa 1- Omenapuiden leikkaus 

Ma 4.5.2026 klo 17-20

Leikkaamme 3 erilaista omenapuuta. Poistamme myös ison oksan, ja taivutamme pieniä. Tutkimme erilaisia talvisuojauksia ja niiden vaikutusta. Katsaus marjapensaisiin.

Käytännön Kuutarhuri osa 2 – Kuukalenterin viimeiset päivät 

Ke 13.5. klo 17-20.

Tutustumme kuun kierron ”viimeisten päivien” vaikutuksiin, ja miten ne helpottavat ja tehostavat puutarhanhoitoa. Vieraslajien hävitys mm. ja valmistelemme syreeniaidanteen leikkausta.

Käytännön Kuutarhuri osa 3 -Lehtipensaat

Ma 18.5. klo 17-20

Tutkimme pensaiden erilaisia kasvutapoja ja tilantarvetta ym.

Leikkaamme vapaasti kasvavaa syreeniaidannetta (syringa josicae) ja muotoonleikkaamme taikinamarjaa (ribes albinum) ja orapihlajaa (crataegus grayana). 

Käytännön Kuutarhuri -osa 4 Maanpeitekasvit

Ke 27.5.2026 klo 17-20 

Tutustutaan erilaisiin maanpeitekasveihin ja jaetaan niitä jos kasvu on hyvässä vauhdissa. Aihe voi vielä muuttua tai tarkentua kasvusta riippuen.

Käytännön Kuutarhuri -osa 5

Ma tai ke noin 3.6.2026

Alakuun vaikutus luonnonmukaiseen puutarhanhoitoon. Parhaat päivät kitkentään ja routakuoppien täyttöön.

Käytännön Kuutarhuri -osa 6

Ma 8.6. klo 17-20

Alakuu. Rajaukset, kanttaus, sora- alueiden ylläpito mm.

Käytännön Kuutarhuri -osa 7

Ke 17.6. klo 17-20

Yläkuu, mutta Suuri kitkemispäivä tulossa heti seuraavana aamuna. Ohjelma tarkentuu myöhemmin.

Ilmoittaudu : info.ahtialanasema@gmail.com

Seuraa meitä Instagram/ Ff: Ahtialan asema