JukoKlubi: Yona -trio

Yona tunnetaan ennakkoluulottomasta ja uniikista tavastaan yhdistellä eri musiikkigenrejä omassa musiikissaan ja hänen kappaleilleen on ominaista henkilökohtainen ote, vahva tunnelataus ja elokuvalliset mittasuhteet.

Mittavan ja taiteellisesti kunnianhimoisen uran tehnyt Yona (oik. Johanna Rasmus) julkaisi uuden albuminsa Eden syyskuussa 2025. Kriitikoiden ylistämä, Tapiola Sinfoniettan kanssa tehty, Yonan edellinen albumijulkaisu, Uni johon herään, palkittiin Kriitikoiden valinta –Emmalla ja Teosto-palkinnolla. Albumi oli lisäksi ehdolla arvostetun Pohjoismaiden neuvoston musiikkipalkinnon saajaksi ja esitettiin kokonaisuudessaan loppuunmyydyissä konserteissa ympäri Suomen. Yona on ihastuttanut myös Vain elämää -sarjan tähtenä.

JukoKlubeilla on nouseva istumakatsomo ja musasta sekä tunnelmasta nautitaan ilman häiriötekijöitä. Soitto alkaa tasan klo 18 ja saliin ei pääse keikan jo alettua. JukoKlubit ovat ikärajattomia.