Opastettu kierros Pulkkilanharjun luontopolulla Päijänteen kansallispuistossa

Osta verkossa

Tervetuloa opastetulle kävelykierrokselle Pulkkilanharjun luontopolulle Päijänteen kansallispuistoon! Noin 2 km mittaisella luontopolulla kuulet mitä suunnitelmia Kuningas Kustaa III:lla oli harjulle, mistä pääkaupunkiseudun asukkaat saavat juomavetensä, tai miltä maisema näyttäisi ilman viimeisintä jääkautta.

Pulkkilanharju on yksi Salpausselkä UNESCO Global Geoparkin merkittävimpiä kohteita. Matkan varrella opimme jääkauden ja veden muovaamasta maisemasta sekä kuulemme mielenkiintoisia tarinoita Päijänteen rannoilta.

Reitti kulkee hyvämaastoista kangaspolkua pitkin kauniissa harju- ja järvimaisemassa. Varaa mukaan sään mukaiset vaatteet ja metsäpolulle sopivat jalkineet. Kierros ei sovellu liikuntarajoitteisille.